Mózgowe Porażenie Dziecięce to nie wyrok – relacja z konferencji

W dniu 11 maja 2013 r. w Warszawie odbyła się konferencja naukowa pt. „Analiza chodu u dzieci z MPDz”, zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie NDT-Bobath. Celem spotkania było dostarczenie środowisku medycznemu wyczerpujących informacji na temat profilaktyki zmian wtórnych i metod leczenia Mózgowego Porażenia Dziecięcego.

Polskie Stowarzyszenie NDT-Bobath od 1993 r. podejmuje walkę ze stereotypami na temat Mózgowego Porażenia Dziecięcego (MPDz), dostarczając środowisku medycznemu wyczerpujących informacji na temat profilaktyki zmian wtórnych i metod leczenia tej choroby. W tym celu Stowarzyszenie zorganizowało konferencję naukową pt. „Analiza chodu u dzieci z MPDz“, która odbyła się 11 maja 2013 r. w Warszawie. Konferencję poprowadziła Ewa Budzińska, Prezes PS NDT-Bobath, a swoje wykłady wygłosili czołowi eksperci z dziedziny fizjoterapii, medycyny i ortotyki.

Zdj.1.: (od lewej) Ewa Budzińska, Zofia Szwiling, Beata Wnuk, Sebastian Gołębiowski, Krzysztof Krasowicz, Marcin Bonikowski

Konferencję otworzył wykład Beaty Wnuk, międzynarodowego terapeuty PNF i NDT-Bobath, poświęcony badaniu dzieci z MPDz. Ekspertka zwróciła uwagę na kwestie związane z właściwym badaniem małych pacjentów przez fizjoterapeutów, przedstawiając kartę badania stosowaną w jej miejscu pracy. Zaznaczyła, że dopiero prawidłowe badanie i jego wyniki pozwalają terapeucie na budowanie planu ćwiczeń indywidualnie dobranego do potrzeb pacjenta. Następnie głos zabrał terapeuta Sebastian Gołębiowski, który przybliżył słuchaczom zagadnienia związane z nauką chodu, a w szczególności wpływem kontroli tułowia na jego jakość.

Trzecią prelekcję wygłosiła Zofia Szwiling – pierwszy w Polsce fizjoterapeuta NDT-Bobath, posiadająca 35-letnie doświadczenie w pracy z dziećmi z MPDz w kraju i za granicą. Pani Szwiling podkreśliła, jak istotne jest stosowanie odpowiedniego zabezpieczenia ortotycznego kończyn górnych i dolnych – jeśli stan pacjenta tego wymaga – w poszczególnych etapach terapii. Zwróciła także uwagę na maksymalizację efektów leczenia dzięki rozpoczęciu właściwej fizjoterapii i przy optymalnym doborze ortoz już we wczesnym dzieciństwie.
W imieniu swoim i wszystkich dzieci dotkniętych MPDz proszę Państwa o stosowanie ortoz, dzięki którym budujemy lepszą kontrolę motoryczną i kontrolę postawy chorych, rozwijamy liniowość (alignment) i równowagę dzieci, przeciwdziałamy deformacjom stóp oraz przykurczom w stawach, ograniczając tym samym liczbę zabiegów operacyjnych w przyszłości. Dzięki tym działaniom minimalizujemy towarzyszący chorobie ból i zmęczenie, w życiu dorosłym ludzi z MPDz – tłumaczyła ekspertka.

Zdj. 2. (od lewej) Zofia Szwiling, Sebastian Gołębiowski podczas wykładu

Dr n. med. Marcin Bonikowski – ordynator Oddziału Rehabilitacji Narządu Ruchu w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu – wygłosił wykład na temat zastosowania analizy video w planowaniu rehabilitacji i ocenie zaburzeń chodu.
Analiza chodu jest istotną częścią diagnostyki, pozwala na zaplanowanie celów terapii, ułatwia dopasowanie odpowiednich metod oraz kontrolę wyników leczenia – powiedział Marcin Bonikowski. Spotkanie zakończyła prelekcja Krzysztofa Krasowicza – fizjoterapeuty i ortotyka, na temat zastosowania poszczególnego zaopatrzenia ortopedycznego kończyn w chorobach układu nerwowego.

Polskie Stowarzyszenie NDT-Bobath przygotowuje obecnie plany kolejnych projektów edukacyjnych oraz międzynarodowych konferencji naukowych.

Zdj. 3. W konferencji wzięło udział blisko 150 osób ze świata fizjoterapii i medycyny.

Polskie Stowarzyszenie NDT-Bobath działa w Polsce od 1993 r. Powstało z inicjatywy fizjoterapeutów i lekarzy, którzy jako pierwsi w Polsce zastosowali koncepcję NDT-Bobath w leczeniu Mózgowego Porażenia Dziecięcego (MPDz). Jest jedyną w Polsce instytucją odpowiedzialną za stronę merytoryczną kursów i szkoleń z zakresu usprawniania koncepcji NDT-Bobath, a także uprawnioną do propagowania informacji dotyczących koncepcji oraz do używania znaku NDT-Bobath. Stowarzyszenie zrzesza specjalistów (lekarzy, fizjoterapeutów, logopedów i terapeutów zajęciowych), którzy ukończyli specjalistyczne kursy zakresu NDT-Bobath i obecnie pracują tą koncepcją. Więcej: www.ndt-bobath.pl

Kontakt dla mediów:
Ewa Budzińska
Polskie Stowarzyszenie NDT-Bobath
Tel.: 601-963-170
E-mail: biuro@ndt-bobath.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania została wyłączona.